Volkan Gazioglu
2 min readJul 30, 2022

Yazılım teknolojileri neden bu kadar ilkel?

Yazılım teknolojilerinin geldiği noktaya bakıyorum da, sanki çok mesafe katedememişiz gibi. Hani üstelik tarihçeye 1800'lü yıllardan Ada ablamızdan başlamayacağım, ya da hayatımızda hala varlar mı yoklar mı bilemediğimiz COBOL, LISP, BASIC, PASCAL’lı 50'li-60'lı yılları pas geçiyorum. Bugünün hala vazgeçilmezi olan C ile, benim doğum tarihim ile miladı alıyorum.

Dennis Ritchie (sağda), C dilinin mucidi Ken Thompson ile birlikte (Kaynak Wikipedia)

Yeni dillerden, ilgi çeken, ancak akıbeti ne olur bilinmezler var son on yılda türeyen, ne bileyim; Rust, Dart, Kotlin, Elixir, Typescript, işte Swift. Parlayan paradigmalar; işte declarative, functional vs. Sonuç: Faytııınnn and cavaskriiipt! İki hilkat garibesi. 60 sene geçmiş ve milletin dilinde bu iki kelime. Hayret!

Yapay zekaya bakıyorum. İkinci yapay zeka kışını yaşarken Prolog ile bitirme tezimi hazırlıyordum, sene 1994. Şimdi hani yeni bir kış yaşanmaz eminim ama bu alanda da; konjonktürün sağladığı kullanım senaryoları harici kayda değer bir gelişme yok.

Kafamızın ütülendiği container, kubernetes alanında çok eskiye 70'lerin sonuna chroot’a inmeyelim ama ama işin özü yine 80'lerin sonu; cgroups, namespaces’tir. LXC’dir.

Docker’ın tarihçesi

Hayatımızın her alanına girmiş olan Linux ve hayvani monolitik çekirdek tartışması, Microsoft Windows desen, macOS desen 70'lerin ortasından Xerox PARC Alto’nun ekmeğini yiyorlar, hala aynı konsept.

İnsanlarımızın hayranlıktan gece beraber yattığı iOS’in arayüzünün bendeki demode algısını anlatmayayım, anlatması da anlaşılması da zor olur.
XML yedik XML içtik, şimdi Yeamıl Yeamıl.

Yazılım geliştirme yaşam döngüsünde otomatik devreye alma bir Nirvana!
Güvenlik konusu ise komedi, hiç girmeyeyim, özellikle Microsoft ile polemik yaşamayayım.

Ne istediğimizi iy biliyoruz!

Sürç’ü lisan ettiysek affola amacımız tabi ki gelinen noktayı hor görmek değil, üstelik konuyu elimden geldiğince yazılım alanına sınırlamaya çalıştım, ama benim tarafımdan görünen budur.